Jezioro Białe Augustowskie

Nazywane jest inaczej Jeziorem Białym lub Jeziorem Krechowieckim (ostatnie określenie pochodzi od nazwy I Pułku Ułanów Krechowieckich stacjonującego w dwudziestoleciu międzywojennym w Augustowie). Pochodzenia obecnie przyjętej nazwy dopatruje się w bardzo jasnym, przejrzystym oraz nieomal białym kolorze jego dna, wolnego od trzcin oraz sitowia.

Białe to jezioro rynnowe typu sielawowego o powierzchni 476,6 ha. Maksymalna głębokość to około 30 m, średnia głębokość to 8,7 km, maksymalna szerokość 1350 m, długość zbiornika przekracza 6 km. Posiada dużą ilość piaszczystych plaż oraz kąpielisk, dzięki czemu przykuwa uwagę turystów pragnących wypocząć nad wodą. Nad rozwiniętą linią brzegową jeziora mieści się wiele ośrodków turystycznych oraz wypoczynkowych. Ponadto suchość i wysokość brzegów sprawia, że jest to miejsce idealne do uprawiania żeglarstwa. Jezioro mieści w sobie liczne półwyspy (obecne na południowym brzegu - Pień, Dąbek, Lisi Ogon, na północnym brzegu - Ostry Róg) oraz 4 wyspy, których łączna powierzchnia to 1,5 ha. Gatunki ryb żyjących w jeziorze to przede wszystkim: szczupak, węgorz, płoć, leszcz oraz okoń.

Jezioro Augustowskie Białe w zachodniej części łączy się z jeziorem Necko poprzez najkrótszą w Europie (bo jedynie 800-metrową) rzeczkę Klonownicę. Od wschodu, za pośrednictwem śluzy Przewięź, jest połączone z jeziorem Studzienicznym oraz jeziorkiem Staw Wojciech (niewielki ciek wodny o nazwie Królówka). Od strony południowej graniczy Osiedlem Lipowiec. Leży ono na szlaku Kanału Augustowskiego (6,7 km - od 36,7 km do 43,4 km kanału). Wzdłuż zachodniej linii brzegowej biegnie linia kolejowa nr 40 (z przystankiem kolejowym Augustów Port) oraz droga krajowa nr 8. Miasto rozciąga się na południowy-zachód od tego zbiornika wodnego. W południowo-wschodniej części położona jest Przewięź (gmina Płaska) oraz dzielnice Augustowa Przewięź i Wojciech. Północno-zachodni brzeg zajmuje Klonownica, jedna z części Augustowa.

Jezioro Białe, ze względu na swoją atrakcyjność turystyczną, jest miejscem wielu ośrodków wczasowych, hoteli, kwater prywatnych oraz pół namiotowych. Ponadto jest terenem idealnym do aktywnego wypoczynku. W okresie wiosenno-letnim kursują po nim statki wycieczkowe Żeglugi Augustowskiej. Półwyspy jeziora także skrywają w sobie wiele atrakcji. Na półwyspie Pień mieści się budynek z 1935 roku, w którym przed 1939 rokiem miał swoją siedzibę Oficerski Yacht Club. Kolejny półwysep - Dąbek - posiada tablicę pamiątkową poświęconą 500 jeńcom radzieckim zamordowanym w czasie II wojny światowej. Jezioro pojawia się w granicach administracyjnych miasta Augustów w 1973 roku. Do końca XIX wieku Białe wykorzystywane było głównie do celów gospodarczych, takich jak rybołówstwo, spław drewna i towarów szlakiem Kanału Augustowskiego. Pierwsze budynki przy jeziorze wzniesiono dopiero w 1891 roku, gdzie w lesie przylegającym do linii brzegowej jeziora postawiono koszary wojsk rosyjskich. Lata 1897-1898 to czas poprowadzenia linii kolejowej sąsiadującej z jeziorem. W roku 1912 w okolicy stacji kolejowej Augustów zaczęły powstawiać pierwsze wille letniskowe.